Látás Aranyszabályok



Rendszeres gyakorlással akkor is visszatérhet az éles látás képessége, ha valamilyen látászavar már jelen van a gyermekednél. Hogy mennyi idő alatt? Ez attól függ, mennyi idő alatt fejlődött ki a látászavar, milyen mértékű, és mennyi ideje visel a gyermek szemüveget.Elengedhetetlen a rendszeres szemtorna, a szem edzésének és ellazításának elsajátítása, és a rossz szemhasználati beidegződések elhagyása. A következő fejezetekben a FitFive komplett útmutatót ad nektek a szem helyes használatához!

A szem diagnosztizálásakor nemcsak a pillanatnyi állapotot, hanem az egész szervezet egészségi állapotát figyelembe kell venni, visszamenőleg minimum egy évre. Sajnos ezt az orvos nem tudja megtenni, és nagyon ritkán előfordulhat, hogy ok nélkül ír fel szemüveget. Ez nem az orvos hibája, mert ő a szem aktuális állapota és az elmondottak alapján dönt. A szülő kíséri végig a szem romlásának folyamatát, neki kell pontosan tudni, hogy mi áll a háttérben. Sokkal, de sokkal fontosabb a szem egészsége annál, mintsem hogy szülői önzésből beletörődj, hogy a gyermeked szemüveges lesz, mondván: "Na, végre megoldódott ez a probléma is, ezzel sem kell...

Pusztán az alvás nem fogja ellazítani a szemizmokat. A tudatos ellazítást meg kell tanulni, s elalvás előtt egy-két percig alkalmazni. Így a szemizmok éjszakai regenerációja jóval hatékonyabb lesz.

Kontrolláld gyakran a szemedet! Ha észreveszed, hogy rámeredtél valamire, akkor lazítsd el a szemizmokat. Csak így lehet elkerülni a meredt bámulást. Ugyanígy kontrolláld a pislogást is, inkább többször pislogj, mint kevesebbszer. Gyakran állítsd át a szemedet közeli nézésről távoli tárgyakra. Nézd meg, vizsgáld meg jól a tárgyakat, azaz láss, ne csak nézz!

A felnőtteknek mindig azt tanácsolom, hogy csak akkor viseljék a szemüvegüket, amikor feltétlenül szükséges az éles látás. Gyermekeknél ez nem valósítható meg, hiszen a gyermek még nem tud vigyázni rá: elhagyhatja, eltörheti. Viszont otthon megoldható, hogy a lehető legkevesebbet legyen szemüveg nélkül. Ha a gyermek szemüveget akar, mert más is visel a családban, akkor vegyél neki egy átlátszó műanyag lencsés szemüveget. Ezt viselheti naponta 5-10 percig. Ez a rövid idő nem károsítja  szemét, és ugyanakkor kielégíted vele a szemüveg utáni vágyát, s így megnyugszik.

Az olvasás nemcsak szellemi tevékenység, hanem egy hosszan tartó, megerőltető fizikai folyamat. Ezért kell fokozottan ügyelni a helyes üléstartásra! Az ideális az lenne, ha olvasás közben a gyermek a fejét függőlegesen tartaná, a könyvet pedig a szemtengelyre merőlegesen, pontosan maga előtt. Mivel általában a gyermek az íróasztalnál olvas vagy tanul, ezért ez a tanács nehezen kivitelezhető. Nyújtott ülésben, felhúzott térdekkel viszont megvalósítható. Lefelé nézéskor a gravitációs erő feleslegesen terheli a szemgolyót. Nagyon fontos, hogy a könyv 30-35 centiméterre legyen a szemtől és legyen megfelelő világítás! Fontos a többszöri...

Igyekezz inkább a toll mozgó hegyére fókuszálni, mintsem a leírt szavakra. Számítógépnél a billentyűzetre, s ne a monitorra! Sajnos az ember nem volt túl következetes, mikor kialakította magának az irodai foglalkozások szabályait, körülményeit. Jó példa erre, hogy a gépíróknak a vakon írást oktatják, tehát gépelés közben a képernyőt kell nézniük. A képernyőre rámered a szem, s erősen romlani fog.

Mindenekelőtt zavaró tükröződésektől mentesen helyezd el a tévét és a monitort. Ezenkívül lényeges, hogy a számítógép-monitort mindig szemből nézd, 50-70 cm távolságból.A monitor felső széle a szemmagasság alatt öt centivel legyen. Hosszabb munkára vagy játékra az ajánlott átmérő 17-19 coll, az ajánlott betűméret minimum 16 pixeles.

Buzdítsd a gyermeket olyan játékokra, amelyek a szemet is aktívan megdolgoztatják. Ilyenek például a labdajátékok. A gyermek a földön is mozgó játékszerekkel játsszon, hogy szemével követhesse annak mozgását.

Milyen sokan gyalogolnak leszegett fejjel az utcán. És egyre többen a mobiltelefonjukat bámulva. Te legyél más: fedezd fel a körülötted vibráló világot, tekints meg mindent, ami mozgásban van.

Vonaton, buszon, autóban a legtöbb ember ráncolt homlokkal, üveges tekintettel bámul kifelé az ablakon. Te ne kövesd el ezt a hibát, hanem helyezkedj el kényelmesen (de egyenes háttal!), lazítsd el az arcodat, s fedezz fel újabb és újabb dolgokat, a közelre és távolra felváltva fókuszálva.

Legelsőként ott rontjuk el a csecsemő szemének fejlődését, amikor a járókába felkötjük és otthagyjuk a színes csörgőket, amiket aztán meredten bámulni kezd a gyermek. A szemizmai elmerevednek, ahelyett, hogy tornáznának. Sokkal jobb, ha műanyag csörgők helyett színes papírszalagokat kötsz fel neki. A könnyű papírcsíkok a legkisebb szellőre is megmozdulnak, s a gyermek követni fogja azokat a szemével. A kisgyermekek szeretnek rácsodálkozni az ismeretlen tárgyakra. Ha észreveszed, hogy a gyermek rámered egy új dologra, nyomban mutass meg neki egy másik, távolabbi tárgyat.

A látás szorosan kapcsolódik az emlékezethez és a fantáziához. Mindenki tudja, hogy egy már ismert tárgyat könnyebb megtalálni, mert magunk elé tudjuk képzelni azt, s tudni fogjuk, hogy mit keresünk. Ezért fontos, hogy ápoljuk a gyermek memóriáját és képzelőerejét. Az új tárgyakat a kisgyermekkel a lehető legjobban meg kell ismertetni. A tárgy alakját, oldalait, színét, nagyságát mind-mind elemeztetni és memorizáltatni kell. Könnyebben kialakul a tökéletes látás, ha a képzelőerőt is fejlesztjük.