Bármilyen korú gyermekkel előfordulhat, hogy akár napokig sem akar enni semmit, étvágytalanságra panaszkodik. Hogy mitől alakul ez ki, s hogyan lehet elejét venni? Erről szól ez a fejezet. Több oka lehet, ha nem eszik a gyermek: 1. Múló betegség 2. Kedvenc étel hiánya 3. Túletetés 4. Erőltetett etetés Figyelemelterelés Fenyegetés Ajándékozás 5. Éhségcsillapítás nassolással 6. Szomjoltás nem vízzel 7. Kötelező reggeli

Múló betegség érte el, úgymint megfázás, vírusfertőzés, láz, vagy csak a foga bújik elő. Ezekkel nem igazán lehet mit kezdeni, ha elmúlik a baj, akkor ugyanúgy fog étkezni, mint előtte.

Ok lehet az is, ha az éppen áhított étel nincs otthon. Ekkor a gyermek nem hajlandó mást enni. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a gyermekükkel megszerettetnek valamilyen ennivalót, s az válik a gyermek kedvencévé. Ezzel veszi elejét a valós éhségérzet és az ízkívánás összetévesztése. A gyermek akkor is enni fog kedvelt ételéből, amikor nem is éhes, nem is lenne szüksége tápanyagbevitelre.

A tápanyagok két csoportra oszthatók: Energiát adó tápanyagok: szénhidrátok, fehérjék és zsírok, Energiát nem adó anyagok: vitaminok, ásványi anyagok.

Ez még egy kiemelkedő oka az étvágytalanságnak. Sokan kétségbe esnek, ha a gyermek nem akar enni, s egyből tömni kezdik. Lássuk csak, milyen taktikák vannak: Figyelemelterelés Fenyegetés Ajándékozás

Eltereljük a csecsemő figyelmét egy színes tárggyal, s közben a szájába lökjük az ételt. Szegényke! Megkapta az első evés közbeni stresszt. Nézz a gyermek szemébe etetés közben, mosolyogj rá, beszélj hozzá, simogasd a kezét, teremts vidám hangulatot, s megjön az étvágya!

"Ha nem eszel, nem kapsz zsebpénzt!" Na, hát nincs olyan gyermek, aki erre nemet mondana. Inkább gyorsan, rágás nélkül megkajál. Hiszen pénzt kap érte. De mivel rájön, hogy a zsebpénzt így is, úgy is megkapja, ezért ez a trükk csak néhányszor játszható el. Később már nem dől be, sőt addigra sikerült a fontos tápanyagot tartalmazó ennivalót is megutáltatni vele.Ne fenyegesd, ne zsarold a gyermeked. Beszélj vele felnőttként, magyarázd el neki normálisan, hogy miért kell rendszeresen enni.

"Ha ezt most megeszed, kapsz egy finom csokit!" Ez is nagyon kártékony buzdítás. Válaszul a gyermek rágás nélkül betömi az ételt, s egyből várja a jutalmát, ami általában édes desszert lesz. Tehát a meg se rágott főételre rázúdít némi csokit - szegény gyomra, ilyen fiatalon elkezdődik a túlzott savtermelés.Ne neveld a gyermekbe, hogy szívességet tesz azzal, ha eszik! Az étkezés ne verseny legyen, amiért jutalom jár, hanem maradjon meg egy természetes folyamatnak.

Ha két étkezés közt a gyermek csokit, cukorkát, chipset kap, akkor biztos, hogy nem lesz éhes a következő asztalhoz ülésnél. Az étkezések közt ne adj a gyermeknek nassolnivalót! A legjobb, ha fogat mosatsz vele, ez a fogát is védi, no meg fogkrémre senki sem szeret enni. Ha mindenképpen rágcsálni akar, akkor adj neki egy könnyű gyümölcsöt vagy zöldséget!

Tévedés, hogy minden folyadék oltja a szomjúságot, arra csak a tiszta víz képes. Ha a gyermek szomjas, és szénsavas üdítőt, kakaót, teát, gyümölcslevet kap nagy mennyiségben, akkor szintén étvágytalanná válik. Tanítsd meg a gyermekednek, hogyan ismerje fel, mikor éhes és mikor szomjas. A szomját csakis vízzel oltsd!

Ez önmagában nem lenne ok az étvágytalanság kialakulására, hiszen reggelizni mindig kell. De ha a gyermek éppen nem éhes, akkor nem szabad erőltetni. Korán reggel egy erőltetett evés miatti stressz nem jó előjel a gyermek egész napjára nézve. Ne erőltesd a reggelit! Ülj az asztalhoz a család többi tagjával, mutassatok jó példát, egyetek jókedvűen, étvágygerjesztően. Nagyobb az esélye, hogy ez pozitív hatással lesz az étvágytalan gyermekre, és csatlakozik. Este ne hagyd, hogy sokat egyen a gyermek, mert akkor reggel nem lesz éhes.